קטגוריות
פינת ילדים פינת כתיבה

איך חוזרים מארץ יצורי הפרא

היה היה סופר-אמן שעבד על טקסט לספר על ילד בשם מקס שיצא אל ארץ יצורי הפרא. כשהגיע למקום מסוים בטקסט, לקראת הסוף, רצה הסופר-אמן להחזיר את מקס הביתה. הוא לא הצליח למצוא את הדרך הנכונה לומר את זה. הוא ישב במשרד העורכת והעורכת אמרה, "אז, למה רצה מקס לחזור הביתה?" "נראה לי שנמאס לו", השיב הסופר-אמן," "אבל זה לא זה." "אז, למה אתה חושב שהוא רצה לחזור הביתה בדיוק ברגע ההוא?" שאלה העורכת. העורכת המשיכה לשאול, והסופר-אמן לא התרגז כיוון שהבין שהעורכת מנסה לעזור לו להגיע אל מה שבאמת נמצא בלב מחשבותיו ובלב ליבו. אבל איכשהו הוא לא כל כך הצליח להביא את עצמו לומר את הדבר. הוא התפתל וגיחך "הוא רק רצה להיות עם אמא שלו," אמר בקול תינוקי מבויש, "אבל אני לא יכול להגיד את זה." "טוב, אתה לא יכול להגיד בדיוק את זה," אמרה העורכת. "אבל באמת, למה הוא רצה לחזור הביתה בדיוק ברגע ההוא?"
היו עוד כמה ניסיונות מבודחים ששניהם ביטלו. ואז הסופר-אמן הסיט את מבטו ואמר בהיסוס, ברוב רוך, "הוא רצה להיות במקום שבו יש מישהו שאוהב אותו יותר מכל, אבל לא באמת יכולתי להגיד את זה." "למה לא?" אמרה העורכת. "זה פשוט מושלם, ובדיוק לזה אתה מתכוון, אבל מסיבה סנדקית מוזרה לא הצלחת להביא את עצמך לומר את זה. אבל זה מושלם." וזה היה מושלם, וזה מושלם. וזה הגיע מלב מחשבותיו ומלב ליבו של הסופר-אמן. העורכת פשוט המשיכה לשאול ולשאול עד שסנדק הצליח להודות בזה, הצליח להביא את עצמו לומר את המילים עצמן."

ומקס מלך יצורי הפרא נשאר בודד וגלמוד ורצה נורא להיות במקום שבו יש מישהו שאוהב אותו יותר מכל

*
מוריס סנדק שברא את הילד מקס ואת ארץ יצורי הפרא סיפר שעסק רק בנושא אחד – בשאלה שלא הניחה לו – איך ילדים שורדים מבוגרים, איך ילדים שורדים הורים. בשביל לשרוד את אמא שלו שלא רואה אותו, היה על מקס לברוא עולם פנטסטי, לשלוט בו ולשלוט בזעם שלו, למצוא בתוכו מקום שסולח ומתגעגע ומבקש את אמא ואת אהבתה.
כדי לשרוד את ההורים שלו, את הוריו המהגרים קשי היום, שעזבו ארץ ובית וקרובים שלא ראו עוד לעולם, כדי לשרוד את אמו הדכאונית, היה על סנדק לברוא עשרות עולמות פנטסטים, לצייר ולכתוב אותם ולמצוא בהם גאולה.

התמונה שמשלימה את הסיפור היא רישום מוקדם של העמוד האחרון בספר "ארץ יצורי הפרא". אם תחפשו, תמצאו בקצה השמאלי דמות אישה. אפשר שזאת אמא של מקס, שדמותה נעדרת בגרסה הסופית של הספר.

 רישום מוקדם שלא פורסם של העמוד האחרון ב"ארץ יצורי הפרא", מתוך הארכיון של מוריס סנדק
The Maurice Sendak Collection is on deposit at the University of Connecticut 
All images copyright The Maurice Sendak Foundation

בזמן שאני כותבת אני חושבת על השיר הזה, "שרף אורנים" של אביב גדג' ועולים בי זיכרונות מהופעות של אביב שבהם קהל רב קורא בקול גדול:
"אמא, אמא, האם את עוד שומעת אותי?
אמא האם את עוד אוהבת אותי?
האם את עוד אוהבת אותי?"

ואולי סנדק גם נותן איזו תשובה אפשרית ל"לאן הולכים ומה עושים עם כאלה כיסופים?"

מוריס סנדק נולד ב-10.6.1928 ונפטר ב-8.5.2012.
מוזמנים להציץ בארכיון של מוריס סנדק.
על סנדק ועל איך ילדים אצל סנדק שורדים מבוגרים וטראומות, כתב כאן ריצ'רד גוטליב.
הציטוט מפי אורסולה נורדסטרום, עורכת מיתולוגית של ספרי ילדים בהוצאת הרפר, והעורכת של מוריס סנדק. מתוך הספר Celebrating Children's books, Edited by Betsy Hearne and Marilyn Kaye, The Zena Sutherland Lectureship Fund, 1981,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.